Rusya, Ukrayna sınırı yakınlarında taktik nükleer silah tatbikatlarına başladı

AA

Rusya, silah kullanımına yönelik tatbikatı resmen başlattı. Batı, endişeli gözlerle Rus ordusunu izliyor.

sınırına yakın Güney Askeri Bölgesi’nde başlatılan tatbikat kapsamında askeri araç ve gereçler belirlenen noktaya ulaştırıldı.

Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu ayın başlarında söz konusu tatbikatı “Batı’ya gerilimi daha da artırmaması konusunda bir uyarı” olarak duyurmuştu.

Nükleer silahlı tatbikat

Ülkedeki Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

Rusya Devlet Başkanı’nın talimatıyla Genelkurmay Başkanlığı’nın önderliğinde Güney Askeri Bölgede stratejik olmayan nükleer silahın hazırlığı ve kullanımına dair tatbikatın ilk aşaması başladı.

Mühimmatları hazırladılar

Açıklamada, tatbikat kapsamında söz konusu bölgeye bağlı askeri birliklerin, “İskender” taktik füze sistemi için gerekli mühimmatları belirlenen noktaya ulaştırdığı ve kullanım için hazırlık yapacağı aktarıldı.

Açıklamada ‘Batı’ ayrıntısı: Onlara cevap veriyoruz

Tatbikatta hipersonik “Kinjal” füzeleri ile donanımlı uçakların da yer alacağı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

Tatbikat, bazı Batılı yetkililerin Rusya’ya karşı tehdit içeren kışkırtıcı açıklamalarına cevap olarak Rus nükleer güçlerinin hazırlık kapasitesinin yükseltilmesi, ülkenin toprak bütünlüğü ile egemenliğinin korunması amacıyla düzenleniyor.

Görüntüleri paylaştılar

Rusya Savunma Bakanlığı, fırlatma sistemlerinin hazırlandığı bir alana füze taşıyan kamyonları ve nükleer savaş başlığı taşımak üzere bombardıman uçağını hazırlayan birlikleri gösteren görüntüleri yayınladı.

Moskova’nın taktiksel nükleer savaş başlıkları taşıyabilecek çok sayıda silah sistemi bulunuyor.

Putin’in nükleer cephanelik mesajı: Tüm araçları kullanırız

The Guardian’ın aktardığına göre Putin, Ukrayna’ya saldırıların ilk günlerinde Moskova’nın nükleer cephaneliğini sıkça hatırlattı. Rusya’yı savunmak için gerekli tüm araçları kullanacağına dair birçok kez söz verdi.

Sovyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı’nda elde ettiği zaferi kutlamak amacıyla düzenlenen törende konuşan Rus lider, ülkesinin nükleer silahlarının “her zaman savaşa hazır durumda” olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir