Koltukları Eskidi Ama Başkanlar Hiç Değişmedi!

Halktv.com.tr/ÖZEL

Her geçen gün artan yoksulluk yurttaşın canını yakmaya devam ediyor. Halk Akademi’den Can Tan’ın haberine göre, İş yerleri kapanıyor, çiftçi toprağı ekemiyor ama sorumlular hiç değişmiyor. TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu 23 yıl, Türk-İş (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) Başkanı Ergün Atalay 11 yıldır, TZOB (Türkiye Ziraat Odaları Birliği) Başkanı Şemsi Bayraktar 21 yıl ve TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu) Başkanı Bendevi Palandöken ise 17 yıldır başkanlığını sürdürüyor.

Hiç bir işyeri sahibi, çiftçi veya işçinin söz hakkının olmadığı oda ve konfederasyon seçimlerinde tek aday olarak yıllardır başkanlıklarına devam ediyorlar.

‘BABANIZDAN MİRAS KALMADI’

Meclis kürsüsünden seslenen DP Milletvekili Mehmet Salih Uzun bu kişilerin koltuklarını iktidar ile iyi ilişkiler sonucu koruduklarını dile getirdi. Uzun koltuklarını iktidar ile iyi ilişkiler sonucu koltuklarını koruduğunu söylediği TOBB, Türk-İş, TZOB ve TESK Başkanlarının temsil ettikleri topluluklarının haklarını korumalarının mümkün olmadığını söyledi. Uzun yıllardır koltuklarında oturan başkanlara “ Babanızdan miras kalsa 29 yıl yönetemezsiniz” sözleriyle temsil ettikleri toplulukların haklarını korumaları gerektiğini hatırlattı.

ÇİFTÇİNİN SESİNİ HİÇBİRİ DUYMADI

Her geçen gün kapanan iş yerleri ve mahsulü tarlada kalan çiftçi yaşam mücadelesine devam ediyor. Çiftçi eylemleri, asgari ücretli işçi eylemleri ve iş yeri kapamalarına sorumluluk alanlarında olmasına rağmen odalar ve konfederasyonlardan herhangi bir yaptırım ya da müdahale gerçekleşmedi. DP Milletvekili Uzun “Enflasyon altında ezilen işçinin haklarına, yanlış uygulanan ekonomik politikalar ile işyerleri kapanması, çiftçilerin mahsullerinin tarlada kalmasına hiç birinin sesi çıkmadı” sözleriyle siyasetin besleneceği sivil toplum tarlasına “beton” döktüler diyerek dört başkanı işaret etti.
Başkanlar oda ve konfederasyonlar dışında farklı alanlarda da yöneticilik yapıyorlar. Anılan isimlerin, başkanlık yaptıkları kurumların yanı sıra bağlı bir çok şirketten de kazanç elde ettiği kaydediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir