İkinci Boeing ihbarcısı da güvenlik kusurlarının göz ardı edildiğini iddia ettikten sonra ölü bulundu

T24 Dış Haberler

Boeing’i 737 MAX uçaklarındaki güvenlik kusurlarını görmezden gelmekle suçlayan bir ihbarcı daha hayatını kaybetti. Joshua Dean, bu yıl ölen ikinci Boeing ihbarcısı oldu.

Spirit AeroSystems’in eski kalite denetçisi Joshua Dean, şirketin Wichita, Kansas’taki üretim tesisindeki gevşek standartlarla ilgili endişelerini dile getirdiği için kovulduğunu iddia etti.

Ailesi ve avukatına göre, 45 yaşındaki Dean’in ani ölümü, hızla yayılan bir enfeksiyondan sonra gerçekleşti.

Dean’in avukatı Brian Knowles, bunun havacılık camiası ve uçan halk için bir kayıp olduğunu söyledi. Knowles, “Doğru olduğunu düşündüğü şeyleri savunmak ve kalite ve güvenlik konularını gündeme getirmek için muazzam bir cesarete sahipti” diye konuştu. 

Federal Havacılık İdaresi’ne sunduğu şikayette Dean, üretim tesisinde ciddi kalite arızaları olduğunu dile getirerek ciddi bir üretim hatasıyla ilgili endişelerinin göz ardı edildiğini iddia etti. Daha sonra şirkete karşı açılan bir davada ifade verdi.

Dean’in ölümü doğal nedenlere bağlandı ancak ölümünü ilk kez bildiren The Seattle Times’a göre, daha önce formda ve sağlıklı olduğu belirtildi. 

 

 

 
 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir