Apple’ın ChatGPT’yi Cihazlarına Getirmek İçin OpenAI’ya Para Ödeyip Ödemeyeceği Ortaya Çıktı

Apple, bu hafta başı WWDC 2024 etkinliği kapsamında gerçekleştirilen sunumunda “Apple Intelligence” ismini verdiği yapay zekâ özelliklerini duyurmuştu. Buna ek olarak iPhone, iPad ve Mac cihazlara ChatGPT entegre edileceğini de açıklamıştı. OpenAI’ın sohbet botu, cihazın her tarafında kullanıcıya yardımcı olabilecekti.

Apple’ın OpenAI ile ortaklık kurduğu zaten tahmin ediliyordu. WWDC 2024’te bunu doğrulamıştı. Ancak iki taraf arasındaki anlaşmanın finansal yönü konusunda şimdiye kadar bir bilgi yoktu. Bloomberg’den Mark Gurman, bu konuyu aydınlatan ve sahne arkasında neler yaşandığına dair fikir edinmemizi sağlayan bir yazı paylaştı.

Apple,OpenAI’a anlaşma için para ödememiş

Gurman’ın kaynaklarına göre OpenAI ve Apple arasındaki iş birliğinin iki taraf için herhangi bir finansal gelir sağlaması beklenmiyor. Yani bu ortaklık için ne Apple OpenAI’a para ödüyor ne de OpenAI Apple’a para ödüyor. En azından şimdilik bu durum böyle.

Bunun yerine Apple, iOS 18 entegrasyonunun OpenAI için paradan daha değerli olduğunu düşünüyormuş. Teknoloji devine göre, OpneAI’ın markasını ve teknolojisini yüz milyonlarca cihaz ve kullanıcıyla tanıştırmak parasal ödemelerden daha büyük değere sahip.

OpenAI ve Apple arasındaki iş birliği kapsamında cihazlara eklenen ChatGPT, ücretsiz olarak sunulacak. Ancak sadece iPhone 15 Pro ve üstü cihazlara gelecek. Apple OpenAI iş birliğinin güvenlik endişeleri nedeniyle Elon Musk’ın büyük tepkisini çektiğini de ekleyelim. Musk, verilerin kullanımına ilişkin endişelerini dile getirmiş ve hatta ChatGPT iOS’e gelmesi durumunda çalışanlarının iPhone kullanmasını yasaklayabileceğini söylemişti.

Ayrıca Apple’ın yapay zekâ konusundaki gelecek planlarıyla ilgili de detaylara değinilmiş. Bloomberg’e göre şirketin hedefi, ilerleyen zamanlarda yapay zekâ şirketleriyle gelirleri paylaşmayı sağlayan anlaşmalar yapmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir