Altın Almak İçin Çok mu Geç? Ünlü Ekonomist Açıklıyor!

Altın fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyelerinden yeni zirve seviyelere yükselerek rekor kırıyor. Böylece altın piyasası, en sessiz boğa rallilerinden birini gördü. Ancak ünlü bir ekonomist ve piyasa analistine göre yatırımcılar artık değerli metali görmezden gelmemeli.

Mevcut seviyelerden yatırım yapmaktan korkmayın!”

Rosenberg Research’ün kurucusu David Rosenberg, geçen hafta yayınladığı bir raporda, bu yüksek fiyatlarda bile altının hala bol miktarda yukarı yönlü potansiyele sahip olduğunu söyledi. Ayrıca, şimdi varlığa fazla ağırlık vermenin tam zamanı olduğunu belirtti. Bu bağlamda Rosenberg, şu açıklamayı yaptı:

İyi çeşitlendirilmiş her portföy altın içermelidir ve şu anda agresif bir aşırı ağırlık öneriyoruz. Bu, jeopolitik ve mali risklere karşı bir koruma görevi görecek, hisse senedi boğa koşusunda bir çöküşe karşı güvenli bir liman sunacak ve yaklaşan gevşeme döngüsüne ve dolar zayıflığı dönemine olumlu bir maruz kalma sağlayacaktır. Mevcut seviyelerden yatırım yapmaktan korkmayın.

Altın, tüm olumsuzluklara rağmen yine de ilerledi!

Rosenberg, mevcut ortamda temel senaryosunun altının 2.500 dolara ulaşması olduğunu söylüyor. Ayrıca, herhangi bir sayıda katalizörün fiyatları 3.000 dolara bile çıkarabileceğini kaydediyor. Yükseliş görünümü, altın fiyatlarının 2.350 doların üzerinde destek bulmasıyla ortaya çıkıyor. Rosenberg, altının sadece S&P 500’ü geride bırakmakla kalmadığını, aynı zamanda kazanımlarının geleneksel olarak zor bir ortamda elde edildiğini belirtiyor. Bu doğrultuda ekonomist, şu hususların altını çiziyor:

Altın fiyatındaki yükseliş, doların güçlendiği, enflasyon beklentilerinin düştüğü ve Fed’in piyasa beklentilerini “daha uzun süre daha yüksek” bir inanca doğru kaydırdığı bir dönemde gerçekleşti. Tüm bu gelişmeler tipik olarak altın fiyatına zarar verirdi, ancak yine de ilerledi.

Altın fiyatlarını destekleyen unsurlar neler?

Bununla birlikte, daha geniş altın piyasasının ABD makroekonomik koşullarından daha fazlasına odaklandığını da sözlerine ekliyor. Rosenberg, altının tüm önemli küresel para birimleri karşısında önemli kazanımlar elde ettiğini ifade ediyor. Ekonomist, altını destekleyen en büyük faktörün, ülkelerin ABD dolarına aşırı bağımlılıktan uzaklaştıkça aktif merkez bankası alımları olmaya devam ettiğini söylüyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Çin Merkez Bankası son iki yılda en büyük altın alıcısı oldu. Öyle ki 17 ay boyunca aralıksız külçe satın aldı.

Aynı zamanda, gelişmekte olan piyasalar, bireysel yatırımcılardan gelen güçlü fiziksel talep görüyor. Çünkü, yatırımcılar, servetlerini ve satın alma güçlerini korumak istiyor. Rosenberg son olarak, ekonomik riskler ve jeopolitik belirsizlik küresel finans piyasalarına hakim olduğu için altının güvenli bir liman olarak fayda sağlamaya devam ettiğini belirtiyor.

Altın fiyatları için iki senaryo

Altın, Fed’in faizleri beklenenden daha uzun süre yüksek tutma tehdidini büyük ölçüde göz ardı etti. Bununla birlikte Rosenberg, Fed, faiz oranlarını düşürmeye başladığında geleneksel korelasyonların ortaya çıkmasını bekliyor.

Rosenberg’in ekibi altın piyasası için kapsamlı bir model geliştirdi. İlk senaryo, ABD ekonomisinin resesyondan kaçındığı durumu içeriyor. Rosenberg, merkez bankasının faiz oranlarını düşürmeye başlamasıyla altının %10 yükseleceğini öngörüyor. Bu model faiz oranlarını 2008 finansal krizi sonrası seviyelerin üzerine çıkarıyor. Aynı zamanda, faiz oranlarını son on yılda görülen ortalamalara geri çekecek bir durgunluk yaşanırsa, Rosenberg altının %15 artacağını tahmin ediyor. Bu bağlamda ekonomist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Tabii ki bu senaryolar altın fiyatlarını daha da yukarı çekebilecek birkaç temel faktörü içermiyor. Küresel jeopolitik durumun daha da kötüleşmesi altın için olumlu olacaktır. Faiz oranlarının etkisine ek olarak finansal koşullardaki bozulmalar da (artan şirket temerrütlerinin neden olduğu daha yüksek spreadler gibi) altını teşvik edecektir. Son olarak, ABD’nin mali durumunun kırılganlığına ilişkin tekrarlanan ve giderek daha vahim hale gelen uyarılar külçe altın alıcılarını destekleyebilir. Bu gözlemleri modelleme çalışmamızla bir araya getirdiğimizde, altın fiyatına yönelik aşağı yönlü riskin sınırlı olduğunu, ancak yükselmek için çok daha fazla alan olduğunu görüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

t3sttt